Parę słów o fizjoterapii

Parę słów o fizjoterapii

hiperbaria
Fizjoterapia to dział medycyny, w jakim trening i odmiany leczenia zdołają w pewny sposób pomóc pacjentowi. To właśnie w ramach tego działu medycyny świadczone są usługi rehabilitacyjne, stosowanie dobrodziejstw fizykoterapii i również manualnej kuracji z pacjentem, ale zarówno masażu – niezmiernie popularnej formy relaksowania tkanek miękkich.

Fizjoterapia, znana także kilka parę lat temu jako rehabilitacja ruchowa zawiera pracę z pacjentem przez etapy ćwiczeń. W zależności od rezultatu, jaki potrzebuje się osiągnąć ćwiczeniami, gatunek poszczególnych ćwiczeń będzie różny. Każdy przypadek chorobliwy będzie pożądać poszczególnego stanowiska do pacjenta. Wypada zwracać specjalną obserwację na przeciwwskazania i wskazania do urzeczywistniania czynności ruchowych. Wyznaczenia w pewnych przypadkach chorobowych nieraz mogą się okazać przeciwwskazaniem w innych.

Prekursorem naszej fizjoterapii został Wiktor Dega, zaszczytny profesor, ortopeda i twórca kliniki ofiarowanej fizjoterapii w Poznaniu. Od momentu utworzenia tej kliniki fizjoterapia stała się coraz popularniejszym obiektem dywagowań. Z ciągiem czasu został wypromowany kierunek Fizjoterapia na uczelniach wyższych, pierwotnie w Poznaniu, potem w całej Polsce.

W czasach teraźniejszych, podczas gdy większość osób wykonuje robotę siedzącą, a młodzież zatopiona jest w smartfonach oraz odmiennych wyekwipowaniach elektroniki, fizjoterapeuci mają bezlik pracy. Do ich gabinetów najczęściej zgłaszają się osoby, które posiadają ambarasy z odcinkiem szyjnym (od patrzenia w ekrany) bądź obrębem lędźwiowym (od długiego siedzenia w nieergonomicznej pozycji). Fizjoterapeuci zaprzątają się dodatkowo zagadnieniami takimi jak: skoliozy (chorobliwe skrzywienia kręgosłupa), rehabilitacja chorób zwyrodnieniowych przez poprawne trenowania, przywracanie biegłości kończyn bądź całkowitego organizmu ludzi po przebytych chorobach układowych.

Mianem fizjoterapeuty może się określać osoba, która ukończyła co najmniej licencjat tego kierunku. Przejście 3 lat studiów uprawnia do sprawowania fachu fizjoterapeuty.

Back to top