
Psychoterapia dzieci jest trochę inna niż ta skierowana dla osób dorosłych. Sesje dla najmłodszych często przybierają formę aktywności fizycznej lub zabawy. Podczas takiej sesji, niezwykle ważna jest pomoc rodzica.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychoterapeuty?
Dzieci podobnie jak i dorośli, mogą mieć różne problemy, także te natury emocjonalnej. Często też najmłodsi cierpią na rożnego rodzaju lęki, fobie czy nerwice. Które mogą objawiać się atakami paniki, mocnymi stanami lękowymi czy moczeniem w nocy.
Terapia pomaga znaleźć i ustalić przyczynę tego stanu rzeczy, a także pomóc dziecku radzić sobie z problemami. Ważne by mały człowiek nabrał pewności siebie, zrozumiał swoje lęki i obawy. Niezbędne jest okazanie mu pełnego zrozumienia i udzielenie wsparcia.
Przy psychoterapii niezbędna jest pomoc rodzica. Informowanie o zmianach jakie przechodzi dziecko i trudnościach pojawiających się w szkole czy rodzinie.
Jakie są metody psychoterapii dziecka?
W przypadku dzieci bardzo ważny jest trening, który polega na uspokojeniu dziecka, jego odprężeniu. Dzięki temu dziecko, może poddać się dalszym formom terapii. W przypadku najmłodszych bardzo często wykorzystuje się terapię rysunkiem, muzyką, gimnastyką, tańcem. Tego typu ekspresja pomaga na wyzwolenie agresji, oraz uczy go form wyrażania emocji.
Spotkania z terapeutą odbywają się w formie indywidualnej lub w formie spotkań grupowych, które opierają się na zabawach. Grupowe spotkania mają także tą zaletę, że dziecko uczy się przebywania w społeczeństwie, uczy się rozmawiać z rówieśnikami i uczestniczyć w zabawie.
Jak znaleźć psychoterapeutę dla dziecka?
Wystarczy pójść do ośrodka zdrowia po listę lekarzy przyjmujących w okolicy lub poszukać specjalisty w internecie. Wystarczy wpisać frazę z miastem w którym poszukujemy lekarza na przykład „psychoterapia dzieci poznań„. Zasięgnijmy opinii o lekarzu do którego chcemy się wybrać, ponieważ w przypadku dzieci musi to być ktoś kto ma do nich dobre podejście i nie zniechęci ani nie przestraszy naszego podopiecznego.